تاثیر هوش مصنوعی بر مشاغل

automation-of-jobs-1

تاثیر هوش مصنوعی بر مشاغل

بسیاری از افراد تصور می‌کنند اگر هوش مصنوعی پیشرفت کند، جایگزین انسان می‌شود و آن‌ها کار خود را از دست می‌دهند، اما این فناوری نه‌تنها ما را بیکار نمی‌کند، بلکه می‌تواند فرصت‌های شغلی بسیار زیادی هم ایجاد کند و در کل کار و زندگی را برای ما بسیار راحت‌تر کند.

هر فرد که کمی به دنیای فناوری علاقه‌مند باشد، اطلاعات درست یا غلط مختصری در مورد واژه هوش مصنوعی دارد یا حداقل می‌داند مفهوم این عبارت چیست. هوش مصنوعی در سال‌های گذشته توجهات زیادی را به خود جلب کرده و حتی مشاغل مرتبط با حوزه هوش مصنوعی به‌طور فزاینده‌ای به یکی از پرتقاضاترین مشاغل برای افراد متخصص جویای کار تبدیل شده است.

بدون تردید واژه «هوش مصنوعی» برای مردم عادی تداعی‌کننده فانتزی‌های جذاب فیلم‌های علمی و تخیلی است یا ممکن است با شنیدن آن ناخودآگاه ترس از ربات‌هایی که در آینده کنترل جهان را به دست خواهند گرفت، ذهنشان را درگیر ‌کند.

تصورات ترسیم‌شده درمورد هوش مصنوعی در رسانه‌ها باعث شده نگرش‌های متفاوتی در مورد این فناوری انقلابی شکل بگیرد و با وجود این که هنوز هیچ پیش‌بینی دقیقی در مورد آینده هوش مصنوعی مطرح نشده، دیدگاه‌های کاملا متفاوتی در مورد اینکه هوش مصنوعی چگونه می‌تواند زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد، به وجود آمده‌اند.

در حال حاضر هوش مصنوعی کار و زندگی ما را کاملا تحت تاثیر خود قرار داده و در حوزه‌های مختلف شاهد آثار استفاده از آن هستیم؛ از طرح‌های پژوهشی گرفته تا پلتفرم‌های دوست‌یابی آنلاین و روش‌های نوین خرید. در ضمن چشم‌انداز استفاده از هوش مصنوعی در آینده این حوزه‌ها نیز کاملا روشن است. اطلاعات منتشر شده نشان می‌دهد که استفاده از هوش مصنوعی در بسیاری از شاخه‌های تجارت و کسب‌وکار در طول چهار سال گذشته بیش از ۲۷۰ درصد رشد کرده است.

اما هوش مصنوعی چه آینده‌ای را برای حوزه کسب‌وکار رقم خواهد زد؟ با پیشرفت فناوری‌ها و کامپیوترها این سوال به سوالی بسیار مهم تبدیل شده. پیشرفت هوش مصنوعی هم مانند پیشرفت و توسعه سایر فناوری‌ها در طول تاریخ، همیشه این ترس را به وجود آورده که در آینده مشاغل انسانی منسوخ خواهند شد. مطمئنا اگرهم در آینده چنین اتفاقی رخ دهد، به این شکل گسترده نخواهد بود؛ اما واقعا هیچ کس نمی‌تواند پیش‌بینی درستی در رابطه با این موضوع مطرح کند.

فهرست مطالب

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی چیست؟

بهتر است قبل از اینکه ببینیم هوش مصنوعی چگونه می‌تواند آینده و زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد، ابتدا ببینیم اصلا هوش مصنوعی چیست. به بیان ساده هوش مصنوعی به توانایی کامپیوترهای دیجیتال یا ربات‌های تحت کنترل کامپیوتر برای انجام وظایف نیازمند به برخورداری از هوش و استعداد اشاره می‌کند.

در واقع هوش مصنوعی واژه همه‌شمولی برای توصیف و شرح هرگونه پیشرفت در حوزه کامپیوترها، سیستم‌ها و فناوری‌هایی است که برنامه‌های کامپیوتری از طریق آن‌ها می‌توانند وظایف خاص را انجام دهند یا مشکلاتی را حل کنند که به هر دلیلی نیازمند بهره‌مندی از هوش بشری هستند؛ حتی در مواردی مثل یادگیری و کسب اطلاعات از عملیات پردازشی انجام‌ شده در گذشته.

توانایی یادگیری یکی از اصلی‌ترین مبانی هوش مصنوعی محسوب می‌شود. الگوریتم‌ها، مثل الگوریتم فیس‌بوک که با هدف نمایش پست‌های تبلیغاتی به کاربران طراحی شده، به‌نوعی با هوش مصنوعی مرتبط هستند.

توانایی یادگیری یکی از اصلی‌ترین مبانی هوش مصنوعی محسوب می‌شود.

روزنامه‌نگاری به نام «کایا اسماعیل» (Kaya Ismail)، فعال در حوزه نرم‌افزار، در توصیف الگوریتم این‌چنین نوشته است: «به بیان ساده الگوریتم‌ها مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها هستند و فرمولی برای پردازش داده‌ها به شمار می‌روند. در واقع هوش مصنوعی سطح الگوریتم‌ها را ارتقا داده و توانسته مجموعه‌ای از الگوریتم‌ها را ایجاد کند که در مواجهه با داده‌های ورودی می‌توانند خود را تغییر دهند و بازنویسی کنند. به همین دلیل می‌توان صفت هوشمند بودن را به چنین الگوریتم‌هایی نسبت داد.»

آیا هوش مصنوعی در آینده مشاغل انسانی را تصاحب می‌کند؟

تصاحب مشاغل جایگزین توسط هوش مصنوعی

در رابطه با فرضیه نابود شدن تمام مشاغل انسانی با پیشرفت هوش مصنوعی، باید گفت این اتفاق حداقل در کوتاه‌مدت رخ نخواهد داد. برای اینکه خیالتان را کمی راحت کنیم، باید بگوییم ربات‌ها برای تصاحب مشاغل انسانی طراحی نشده‌اند؛ حداقل در زمان کنونی که ربات‌ها با چنین هدفی ایجاد نشده‌اند.

البته با تصویری که از هوش مصنوعی در رسانه‌ها مخصوصا فیلم‌های علمی و تخیلی ایجاد شده ، مطمئنا از زمان پیدایش هوش مصنوعی همیشه عموم مردم تصور کرده‌اند که هوش مصنوعی روزی آن‌ها را بیکار خواهد کرد و حتی شاید عده‌ای از افراد در مورد این موضوع واقعا نگران باشند؛ البته باید بپذیریم که با پیدایش هوش مصنوعی و پیشرفت آن، بسیاری از کارهایی که زمانی توسط انسان انجام می‌شد، خودکار شده و ترس از پیشرفت هوش مصنوعی تا سطحی که بتواند تمام مشاغل انسانی را بر عهده بگیرد یا روند چنین اتفاقی آغاز شود، طبیعی است

اما اگر کمی منطقی به قضیه نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که دلیلی برای چنین ترس دلهره‌آوری وجود ندارد. در مقاله‌ای که اخیرا توسط اعضای گروه MIT Task Force on the Work of the Future در مورد هوش مصنوعی با عنوان «Artificial Intelligence And The Future of Work» (هوش مصنوعی و آینده کار) منتشر شده، توسعه هوش مصنوعی و حوزه‌های مرتبط با آن در دنیای کسب‌وکار، با نگاه دقیق و موشکافانه‌ای بررسی شده و در آن تصور خوش‌بینانه‌تری از هوش مصنوعی نسبت به نگرش عموم درمورد این فناوری، ترسیم شده است.

بهره مندی انسان از هوش مصنوعی

در این مقاله به‌جای اینکه به تصور عموم مردم در مورد تصاحب تمام مشاغل انسانی در آینده توسط هوش مصنوعی، دامن زده شود، پیش‌بینی شده هوش مصنوعی در آینده زمینه‌ساز ایجاد راهکارهای مبتکرانه‌ای می‌شود که زمینه پیشرفت بسیاری از صنایع موجود  را فراهم می‌کند و حتی می‌تواند به توانایی‌های بالقوه برای ایجاد زمینه‌های رشد در بسیاری از حوزه‌ها دست یابد. تمام این دستاوردهای بزرگ می‌تواند منجر به ایجاد مشاغل بیشتر شود؛ بنابراین هوش مصنوعی می‌تواند در آینده ابزاری برای اشتغال‌زایی گسترده باشد، نه اشتغال‌زدایی.

هوش مصنوعی می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد راهکارهای مبتکرانه برای پیشرفت صنایع شود

با وجود اینکه در حوزه هوش مصنوعی گام‌های بزرگی برای جایگزین کردن این فناوری با مشاغل انسانی در زمینه‌های خاص برداشته شده، اما در حقیقت هوش مصنوعی تنها برای انجام برخی وظایف خاص و تخصصی برنامه‌ریزی شده است.

به‌عبارت‌دیگر هوش مصنوعی در هر زمان تنها می‌تواند یک مشکل را برطرف کند یا یک کار را انجام دهد. هوش مصنوعی نمی‌تواند در موقعیت‌های مختلف یا در زمان تغییر ورودی‌ها واکنش‌های متفاوتی از خود نشان دهد و یا به‌صورت خودمختار کاری را انجام دهد که دستورالعمل‌ها و برنامه‌نویسی‌های طراحی‌شده برای آن تعریف نشده نباشد.

اما در مقابل انسان ذهن خلاقی دارد و از توانایی‌های ارزشمندی مثل قدرت حل مسائل و مشکلات مختلف در زمینه‌های متفاوت، تفکر انتزاعی و قضاوت و تصمیم‌گیری در مواقع بحرانی برخوردار است. چنین توانایی‌هایی در تمام حوزه‌های کسب‌وکار اهمیت بسیار زیادی دارند. هر انسانی که در هر سطح و موقعیتی در کسب‌وکارهای مختلف فعالیت می‌کند، می‌تواند در موارد مختلف تصمیم‌گیری‌ها و قضاوت‌های درستی داشته باشد.

موانع محدودکننده پیشرفت هوش مصنوعی

آینده هوش مصنوعی

عوامل محدودکننده زیادی بر سر راه پیشرفت هوش مصنوعی و جایگزینی آن با انسان وجود دارند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

همان‌طور که قبلا گفتیم هوش مصنوعی برای انجام کارهای مختلف نیازمند آموزش دیدن است و باید اطلاعات زیادی را در اختیار آن قرار داد؛ بنابراین زمانی که می‌توانیم کاری را به دست هوش مصنوعی بسپاریم، ابتدا باید ببینیم آیا به اطلاعات مناسب برای آموزش دادن هوش مصنوعی دسترسی داریم یا نه و چگونه می‌توانیم اطلاعاتی را که هوش مصنوعی در اختیار دارد، به‌گونه‌ای طبقه‌بندی کنیم که هم حریم خصوصی و هم امنیت اطلاعات حفظ شود.

درضمن بهره‌مندی از هوش مصنوعی مستلزم انجام فعالیت‌های پردازشی و محاسباتی بسیار زیاد روی اطلاعات است که دسترسی به منابع زیادی را می‌طلبد و هزینه زیادی دارد؛ به‌عنوان‌ مثال هزینه برق مصرفی برای تامین نیروی موردنیاز ایجاد یک مدل زبان‌سازی بسیار سریع مبتنی بر هوش مصنوعی، ۴.۶ میلیون دلار است.

مشکل دیگری که در زمینه استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند دردسرساز شود، احتمال قرار دادن داده‌های متعصبانه در اختیار هوش مصنوعی است. همان‌طور که قبلا گفتیم هوش مصنوعی قدرت تصمیم‌گیری ندارد و تنها بر اساس داده‌های ورودی خود عمل می‌کند؛ بنابراین درصورتی‌که فردی که این داده‌ها را طراحی می‌کنند و در اختیار هوش مصنوعی قرار می‌دهد، تعصبات بی‌جایی داشته باشد، می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد نابرابری‌های اجتماعی شود؛ بنابراین در زمینه استفاده از هوش مصنوعی در موقعیت‌هایی که می‌توانند حساس و تنش‌زا باشد، باید از افراد بی‌طرف و منطقی برای طراحی داده‌ها کمک گرفت.

داده‌های ورودی به هوش مصنوعی می‌توانند منجر به سوگیری آن شوند

این موضوع اهمیت زیادی دارد و حتی کنفرانسی تحت عنوان «Algorithmic Accountability Act» با هدف ملزم کردن کمیسیون فدرال تجارت به تحقیق و پژوهش در مورد احتمال ایجاد تعصبات بی‌جا در موارد مختلف استفاده از هوش مصنوعی نیز ایجاد شده است. در مقاله ارائه‌ شده از سوی مرکز پژوهشی MIT CCI نیز به‌ صراحت به این موضوع اشاره شده که هوش مصنوعی برای قابل‌مقایسه شدن با هوش انسان، جایگزین شدنش با انسان و تصاحب مشاغل انسانی، هنوز راه زیادی را باید طی کند.

البته سرمایه‌گذاری‌های زیادی در این زمینه در تمام سطوح تجارت و کسب‌وکار انجام صورت گرفته‌اند؛ از آموزش نیروهای بخش خصوصی گرفته تا آموزش افراد فعال در نهادها و سازمان‌های دولتی. تمام این آموزش‌ها نیز با ارتقای سطح دانش و مهارت کارمندان انجام می‌شود. همان‌طور که قبلا گفتیم هوش مصنوعی می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد شاخه‌های شغلی زیادی شود و بیکاری افراد را به دنبال ندارد.

برای تحقق اشتغال‌زایی بیشتر با کمک هوش مصنوعی، باید به‌جای رویکرد «انسان یا کامپیوتر»، با رویکرد «انسان و کامپیوتر در کنار یکدیگر» به جلو حرکت کنیم حتی باید سیستم‌هایی پیچیده‌ای را که قصد داریم از آن‌ها برای بهره‌مندی از قابلیت‌های بالقوه هوش مصنوعی در صنایع و بخش‌های مرتبط با افزایش رفاه مردم استفاده کنیم نیز با همین نگرش طراحی کنیم.

درصورتی‌که چنین رویکردی داشته باشیم، هوش مصنوعی نه‌تنها در حوزه‌های مختلف مرتبط با فناوری، بلکه در تمام زمینه‌های کسب‌وکار مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

کاربرد هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلف

استفاده از هوش مصنوعی در حوزه های مختلف

در حال حاضر اگر با عموم افرادی که با هوش مصنوعی آشنا هستند، در مورد آن صحبت کنیم، به‌وضوح متوجه تصور غلط در مورد هوش مصنوعی می‌شویم. همچنین به نظر می‌رسد بسیاری از افراد تصور می‌کنند هوش مصنوعی احتمالا تنها می‌تواند دنیای فناوری را متحول کند.

حتی اگر شما هم چنین نگرشی نسبت به هوش مصنوعی داشته باشید، باید بپذیریم دنیای کنونی ما نیز دنیای فناوری است. در سال ۱۹۹۸ اقتصاددانی به نام «پل کروگمن» (Paul Krugman) در رابطه با تاثیر اینترنت روی اقتصاد این‌چنین گفت: «تا سال 2005 یا همین حدود مشخص خواهد شد که تاثیر اینترنت روی اقتصاد، بیشتر از دستگاه فکس نیست.»

مسلما چنین نگرشی در حال حاضر برای هر کسی کاملا مضحک است و نگرش افرادی که تصور می‌کنند هوش مصنوعی تنها دنیای فناوری را متحول خواهد کرد، نیز بدون تردید در آینده این‌چنین به نظر می‌رسد. بنابراین نباید اجازه دهیم آیندگان ما را انسان‌های احمقی بخوانند.

۹۰ درصد از صنایع پیشرو سرمایه‌گذاری‌های مستمر برای استفاده از فناوری‌های ایجاد شده بر پایه هوش مصنوعی را آغاز کرده‌اند

در واقع ۹۰ درصد از صنایع پیشرو هم‌اکنون سرمایه‌گذاری‌های مستمر برای استفاده از فناوری‌های ایجاد شده بر پایه هوش مصنوعی را آغاز کرده‌اند و صاحبان بیش از نیمی از این صنایع که از این فناوری‌ها استفاده می‌کنند، شاهد نتایج مثبت آن‌ها و افزایش بهره‌وری و تولید هستند.

در ادامه برخی از بخش‌هایی را که احتمالا هوش مصنوعی می‌تواند آن‌ها را به میزان زیادی متحول کند، بیان می‌کنیم.

پزشکی و سلامت

توانایی‌های بالقوه استفاده از هوش مصنوعی در حوزه داروسازی قبلا مشخص شده است. در صنعت داروسازی داده‌های زیادی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان مدل‌های پیش‌بینی کننده مرتبط با سلامت را ایجاد کرد.

همچنین در بررسی‌ها ثابت شده که هوش مصنوعی برای تشخیص برخی از موارد مرتبط با بیماری‌های قلبی، سرطان ریه و بسیاری از موارد دیگر، در مقایسه با تشخیص پزشکان عملکرد بهتری داشته است.

حمل و نقل و اتوماسیون‌سازی

چنانچه از سال‌ها پیش تاکنون اخبار مربوط به فناوری‌های جدید مورد استفاده در خودروها و حوزه حمل‌ونقل را دنبال کرده باشید، می‌دانید که ماشین‌های خودران و سیستم ناوبری خودکار سال‌ها پیش به لطف وجود هوش مصنوعی به وجود آمده‌اند. یکی دیگر از دستاوردهای هوش مصنوعی در این حوزه اتوماسیون‌سازی بخشی از خط تولید در کارخانه‌های مختلف است.

امنیت سایبری

یکی از دغدغه‌های اصلی افراد فعال در حوزه صنایع پیشتاز، تامین امنیت سایبری به بهترین شکل ممکن است و زمانی که می‌بینند منشا اغلب مشکلات، عدم امنیت سایبری است، بیشتر در مورد موضوع نگران می‌شوند.

از زمان آغاز پاندمی کرونا میزان حملات سایبری شش برابر شده و هکرها سعی می‌کنند به آن دسته از سیستم‌های کارمندان دورکار در خانه که دارای قابلیت‌های امنیتی کمتری هستند یا سیستم‌های متصل به شبکه‌های وای‌فای نه چندان ایمن، نفوذ کنند.

هوش مصنوعی و فناوری یادگیری عمیق ابزار بسیار مهمی برای تشخیص و پیش‌بینی تهدیدهای امنیتی سایبری محسوب می‌شوند. هوش مصنوعی می‌تواند به تامین امنیت مالی در معاملات نیز کمک کند؛ زیرا می‌تواند حجم گسترده‌ای از اطلاعات را پردازش کند و کلاهبرداری‌های مالی را تشخیص دهد یا پیش‌بینی کند.

تجارت الکترونیک

بدون تردید هوش مصنوعی در آینده در تمام بخش‌های حوزه تجارت الکترونیکی نیز نقشی محوری خواهد داشت؛ از تجربه کاربر گرفته تا بازاریابی و تامین و توزیع. انتظار می‌رود در آینده هوش مصنوعی در پیشرفت این حوزه نقش چشمگیری داشته باشد.

افراد فعال در این حوزه می‌توانند به لطف استفاده از هوش مصنوعی تجارت الکترونیک را با استفاده از فناوری‌هایی نظیر چت‌بات‌ها، روش‌های خرید شخصی‌سازی‌ شده برای هریک از افراد، نمایش هدفمند تبلیغات بر مبنای استفاده از تصاویر و خودکار کردن فرایندهای مرتبط با انبارداری (مواردی مثل تهیه فهرست اقلام موجود در انبار)، تجارت الکترونیک را به‌خوبی در مسیر رشد و پیشرفت هدایت کنند

تاثیر استفاده از هوش مصنوعی در حوزه کاریابی

استفاده از هوش مصنوعی در حوزه کاریابی

اگر امیدوارید که کارفرمایی که قرار است شما را استخدام کند، اشتباهات کوچک‌تان را نادیده می‌گیرد و استخدامتان می‌کند، کاملا اشتباه می‌کنید. هوش مصنوعی می‌تواند در فرایند استخدام نیز نقش مهمی ایفا کند. جالب است بدانید که سیستم بررسی‌کننده اطلاعات متقاضیان شغل که بر پایه هوش مصنوعی ایجاد شده باشد (سیستم ATS)، می‌تواند ۷۵ درصد از درخواست متقاضیان را به‌صورت خودکار رد کند. مسلما چنین سیستمی می‌تواند کار را برای کارفرمایان بسیار راحت کند.

در گذشته اکثر کارفرمایان پس از انتشار آگهی استخدام باید برای بررسی درخواست و رزومه‌های متقاضیان کار و یافتن نیروی موردنظرشان، زمان زیادی را صرف می‌کردند. طبق اطلاعات منتشر شده در لینکدین، ممکن است مدت‌ زمانی که کارفرمایی برای بررسی درخواست متقاضیان و یافتن تنها یک نیروی موردنظر صرف می‌کند، به 23 ساعت هم برسد که مدت‌زمان زیادی است، مخصوصا اگر بخواهد نیروهای زیادی استخدام کند.

استفاده از نرم‌افزارهای بررسی‌کننده رزومه مبتنی بر هوش مصنوعی، به‌طور فزاینده‌ای در حال افزایش است. در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۶۸ درصد از کارفرمایان تسهیل فرآیند استخدام با کمک هوش مصنوعی را کاملا تایید و تصدیق کرده‌اند.

البته روند رو به رشد استفاده از نرم‌افزارهای الگوریتم‌های ایجاد شده بر پایه هوش مصنوعی برای خودکار کردن فرایند استخدام، انتقاداتی را نیز به همراه داشته است؛ مثلا عده‌ای معتقدند که استفاده از برخی از الگوریتم‌های خاص مبتنی بر هوش مصنوعی توسط کارفرمایان، ممکن است منجر به وارد شدن اتهامات بی‌جا به افراد متقاضی شود و می‌تواند زمینه ایجاد تعصبات بی‌جا را نیز فراهم کند. به‌عنوان‌مثال استارتاپ هایروو (Hirevue) سیستمی برای تشخیص افرادی که برای یک فرصت شغلی مناسب نیستند، ایجاد کرده که در آن از فناوری تشخیص چهره و روانشناسی مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده شده است.

به اعتقاد برخی الگوریتم‌های جذب نیرو می‌تواند به متقاضیان اتهامات بی‌جا وارد کنند

مسئولان سازمانی غیرانتفاعی با نام The Electronic Privacy Information Center با تشکیل پرونده‌ای علیه این سیستم به کمیسیون تجارت فدرال شکایت کرده‌اند و مدعی‌اند چنین سیستمی می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد تعصبات و پیش‌داوری‌های بی‌جا شود، به همین دلیل هایروو در اوایل سال میلادی جاری استفاده از فناوری چهره را در سیستم خود متوقف و به‌جای آن از فناوری تشخیص صدا و عملیات پردازشی زبان طبیعی استفاده کرد.

بدون تردید استفاده از هوش مصنوعی برای تسهیل فرآیند استخدام و گسترش استفاده از آن در این زمینه، می‌تواند جنجال‌آفرین شود؛ البته باید این موضوع را هم در نظر بگیریم که اگر کارفرمایان می‌توانند از هوش مصنوعی برای یافتن نیروهای موردنظر خود استفاده کنند، متقاضیان کار هم می‌توانند از قابلیت‌های بالقوه این فناوری به نفع خود بهره‌مند شوند.

اجازه دهید تعدادی از نرم‌افزارها و پلتفرم‌هایی را که می‌توانند به متقاضیان کار کمک کند، معرفی کنیم.

Jobscan: در این پلتفرم رزومه شما درست مانند روشی که برای اسکن رزومه‌ها برای کارفرما به‌کار می‌گیرد، اسکن می‌شود. Jobscan در این مرحله پس از تطابق اطلاعات ذکر شده در رزومه با موارد مذکور در شرح شغلی ارائه‌ شده از سوی کارفرما، با ارائه اطلاعاتی در مورد نحوه ایجاد تغییرات لازم در رزومه برای پذیرفته شدن در فرصت شغلی خاص، می‌تواند به شما کمک کند در شغل موردعلاقه‌تان استخدام شوید؛ بنابراین با استفاده از این پلتفرم می‌توانید رزومه‌ای تهیه کنید که سیستم‌های ATS آن را تایید کنند.

Jobseer: این ابزار در واقع یک افزونه مرورگر مبتنی بر هوش مصنوعی بسیار کاربردی است که با اسکن کردن رزومه شما و یافتن کلیدواژه‌ها و مهارت‌های مرتبط با شغل موردنظرتان در رزومه، بهترین مشاغل مناسب شما را پیدا می‌کند و در قالب یک فهرست نمایش می‌دهد. در این فهرست مشاغل کاربران برای هر شغل متناسب با میزان مناسب بودن‌ آن‌ها برای آن شغل، رده‌بندی می‌شوند. درضمن این ابزار کاربردی برای بهتر شدن رزومه شما، یک سری از مهارت‌ها را برای اضافه شدن به رزومه پیشنهاد می‌کند.

Rezi: اگرچه اصلا توصیه نمی‌کنیم تهیه و تدوین رزومه کاری خود را به ربات‌ها بسپارید، اما رزومه‌ساز Rezi که مبتنی بر هوش مصنوعی ایجاد شده، عملکرد بسیار خوبی در این زمینه دارد. این رزومه‌ساز با استفاده از قالب‌ها و الگوهای خود به شما کمک می‌کند رزومه‌ای بسازید که قابلیت بررسی شدن آن با سیستم‌های بررسی ررومه ATS وجود داشته باشد.

همچنین می‌توانید با استفاده از این رزومه‌ساز، رزومه جدیدی تهیه کنید و آن را با رزومه‌ای که خودتان تهیه کرده‌اید، مقایسه کنید تا ببینید چه مواردی به رزومه افزوده شده است.

درصورتی‌که به دنبال ارتقای مهارت‌های‌تان در حرفه خود هستید و می‌خواهید سابقه حرفه‌ای خود را در بازار کار رقابتی‌تر کنید نیز می‌توانید از هوش مصنوعی کمک بگیرید.

فرصت‌های شغلی آینده حوزه هوش مصنوعی

فرصت های شغلی آینده در حوزه هوش مصنوعی

در حال حاضر آشنایی کامل با فناوری‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی یکی از مهم‌ترین مهارت‌های موردنیاز بازار کار محسوب می‌شود. انتظار می‌رود میزان مشاغلی که نیازمند مهارت داشتن افراد در زمینه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی هستند تا ۵ سال آینده تا ۷۱ درصد رشد کند؛ بنابراین درصورتی‌که به دنبال حرفه‌ای تخصصی هستید، پیشنهاد می‌کنیم مهارت‌های مرتبط با این دو حوزه را در خودتان تقویت کنید.

اگر در شاخه‌های مختلف مرتبط با فناوری اطلاعات زیادی دارید، توصیه می‌کنیم تا جای ممکن اطلاعات خود را در زمینه هوش مصنوعی نیز افزایش دهید. همچنین توصیه می‌کنیم برای فهم تاثیرات این فناوری در حوزه‌های مختلف در آینده و دستیابی به اطلاعات پایه در رابطه با این موضوع نیز تلاش کنید.

در پایان باید بگوییم چه بخواهیم و چه نخواهیم هوش مصنوعی پیشرفت بسیار خوبی در آینده خواهد داشت و بهتر است به جای آنکه از هوش مصنوعی بترسیم، به دنبال راه‌های افزایش مهارت و دانش خود در رابطه با این فناوری باشیم.​

دیدگاه ها (1)

  1. سهیلا

    کامل جامع و تاثیرگذار
    ممنون از شما جناب آقای فخیره

دیدگاه تان را بنویسید