هوش مالی چیست؟

15-x10

هوش مالی چیست؟

در روانشناسی پیشرفته، هوش انسان به چندین بخش مختلف تقسیم شده است. که یکی از مهم ترین هوش ها، هوش مالی است و در سرتاسر جهان بسیار کاربردی می‌باشد.

هوش مالی یعنی، افراد بتوانند همانند هوش هیجانی در کمترین زمان به پول برسند و یا مشکلات مالی خود را با استفاده از این مهارت حل کنند. بدون شک افراد زیادی را دیده اید که از لحاظ مالی اوضاع خوبی دارند و به قول معروف پولدار هستند. بی شک حرف های زیادی درباره این افراد گفته می‌شود. مثلاً می‌گویند: «ببینید چطور مثل آب خوردن پول در می‌آورد، بلد است چطور پول دربیاورد.»

شاید همه ما معتقد باشیم که آدم های پولدار با استفاده از شِمّ اقتصادی به این نقطه رسیده اند و باید گفت: «این در واقع همان هوش مالی است.» به بیان ساده تر می‌توانیم بگوییم، هوش پولی همان قدرت حل مسائل مالی است. یعنی: «حل کردن پیچیده ترین مسائل مالی.»

اگر شما بتوانید از پس چالش های سخت مالی بر بیایید؛ پس در واقع دارای هوش مالی خوبی هستید. از طرف دیگر با کسب درآمد زیاد می‌توانید جزء آن دسته از افرادی قرار بگیرید که دارای هوش مالی خوبی هستند و به موفقیت در زندگی دست پیدا کرده اند.

درنتیجه: هوش مالی علمی است که به ما می آموزد چگونه از نظر مالی رشد کنیم و به استقلال مالی برسیم. هوش مالی به ما کمک می کند تا با کار فیزیکی خیلی کم نسبت به سایرین، درآمد بیشتری کسب کنیم و همچنین در مدت زمان کوتاهتری نسبت به سایر انسانها از نظر مالی رشد کرده و به موفقیت پایدار برسیم.

 

نظر افراد موفق درباره هوش مالی:

رابرت کیوساکی، نظریه بسیار جالبی درباره هوش مالی بیان کرده است. او می‌گوید:

ثروتمندان یاد گرفته اند که چطور می‌توان پول درآورد. به همین دلیل است که روز به روز ثروتمندتر می‌شوند. فقرا نیز بلد نیستند که چگونه می‌توان ثروت را بدست آورد و تا زمانی که برای یادگرفتن تلاش نکنند، فقیر خواهند ماند.

هوش مالی از نظر رابرت کیوساکی به معنای تولید ثروت است. اگر به این گفته از او دقت کنید متوجه خواهید شد این دقیقاً همان کاری است که ثروتمندان انجام می‌دهند.

همچنین او می‌گوید: هوش، مشکلات را حل می‌کند و تولید پول می‌کند. اگر پول زیادی به شما برسد ولی هوش مالی نداشته باشید، مطمئناً به زودی آن را از دست خواهید داد.

کیوساکی اعتقاد دارد زمانی که می‌خواهید ثروتمند شوید، باید بدانید چه رفتاری را با پول باید انجام دهید. در واقع پول همانند سگ دست آموزی است که هرگاه تکه چوبی را برای او بیاندازید، او آن را برای شما می‌آورد. پول نیز چنین رفتاری را باید از خود نشان دهد و انتظارات ما را فراهم کند.

ریچارد برانسون: به ثروت اندوزی فکر نکنید. به ایجاد تغییر در زندگی با استفاده از هوش مالی فکر کنید. تغییری که بقیه دارند به شکل بدی آن را ایجاد می‌کنند را شناسایی کنید و آن را به طرز بهتری انجام دهید.

بیل گیتس: تنها دارایی عظیم و بی انتهایی که در اختیار داریم، ذهن ماست. با پرورش هوش مالی می‌توانید ثروت عظیمی بیافرینید.

برایان تریسی: در قرن حاضر و عصر اطلاعات، مهم ترین کلید برای ثروتمند شدن، هوش مالی است. که از طریق  یادگیری در تمام عمر به دست می‌آید.

 

یکی از مزیت های هوش مالی:

یکی از مزیت‌های کسب دانش مالی این است که به مرور زمان نسبت به اطلاعات مالی پیچیده‌تر درک بهتری خواهید داشت، درست همان‌طور که ریاضیدانان می‌توانند پس از سال‌ها حل مسائل ریاضی، معادلات پیچیده را حل کنند؛ اما باز هم نیاز دارید قبل از اینکه بدوید، راه رفتن را یاد بگیرید.

اکثر ما در کلاس، جلسه‌ی سخنرانی، یا گفت و گویی با محوریت چنین اطلاعاتی بوده‌ایم. یا در کلاسی حضور داشتیم که اطلاعات مورد بحث چنان پیچیده بودند که هر چه تلاش کردیم نتوانستیم آن‌ها را بفهمیم. این بدان معناست که یا معلم خوب تدریس نمی‌کند، یا دانش‌آموز نیاز به اطلاعات پایه‌ای بیشتری دارد.

موضوع این است که همه‌ی ما باید از جایی شروع کنیم!

مسلماً اگر من سعی کنم در یک کلاس (مثلاً آموزش فیزیک هسته‌ای) که هیچ پیش‌زمینه‌ای از آن ندارم بنشینم، دچار سردرد می‌شوم؛ زیرا قبل از این که کسی بخواهد فیزیک هسته‌ای را بیاموزد، باید مقدمات آن را فرا بگیرد.

مسائل مالی بسیاری حل نشده باقی مانده‌اند؛ و ما به جای بهره‌گیری از دانش مالی برای حل آن‌ها، پول کم پشتوانه به آن‌ها تزریق می‌کنیم.

ما از ایده‌های قدیمی برای حل مشکلات زندگی مدرن استفاده کرده‌ایم!

استفاده از ایده‌های قدیمی برای حل مشکلات جدید، فقط و فقط مسبب مشکلات عظیم‌تر و جدیدتری خواهد شد. به همین علت، من بر این باورم که هوش‌های مالی پنج گانه دارای اهمیت هستند.

اگر این پنج هوش مالی را ارتقاء دهید، احتمال این که در دنیایی به شدت رو به تغییر موفق شوید، بیشتر است. بدین ترتیب بهتر می‌توانید مشکلات خود را حل کنید و هوش مالی خود را ارتقاء دهید.

اگر می‌خواهید با افزایش هوش مالی خود به طور حیرت انگیزی در کسب و کار خود رشد کنید، در قسمت های بعدی این مقاله با ما همراه باشید…​

دیدگاه ها (1)

  1. صدیقه پاک نژاد

    سلام به استاد عزیزم جناب آقای فخیره
    متشکرم بابت مطالب خوب و ارزشمندی که ارائه میکنید

دیدگاه تان را بنویسید