مفاهیم پایه در هوش مالی

FI (18)

مفاهیم پایه در هوش مالی

هوش مالی، بر پایه 5 مفهوم ساده زیر شکل می‌گیرد:

درآمد: هر پولی که بواسطه فعالیت های فیزیکی و غیرفیزیکی بدست می آورید، درآمد شماست.

درآمد خودش بر دو نوع است: درآمد فعال و درآمد غیر فعال. درآمد فعال به درآمدی گفته می شود که حاصل فعالیت های کنونی شماست مانند شغل تان. اما درآمد غیرفعال حاصل فعالیت های گذشته تان است مانند اجاره ای که از ملک تان دریافت میکنید، سودی که بانک به پولتان می دهد و…

هزینه: هر پولی که خرج شود به آن هزینه می گویند.

هزینه ها میتوانند در جهت رشد و پیشرفت کسب و کارتان باشند مانند هزینه آموزش و کسب مهارت و… برخی از هزینه ها هم می توانند صرفاً هدر دادن سرمایه تان باشد!

دارایی: چیزی که پول در جیب تان می‌گذارد.

دارایی فقط املاک و مستغلات نیستند. دارایی می‌تواند کسب و کار شما هم باشد، چون هر ماه پول وارد حساب شما می‌کند. هرچیزی که قیمتش بروز باشد و به مرور زمان ارزش آن کاسته نشود سرمایه است.

دارایی خوب، سرمایه ای است که هم ارزشش ثابت بماند و هم برای شما پول تولید کند. مانند اجاره ملک، کسب و کار، سرمایه گذاری و …

بدهی: چیزی که پول از جیب تان کم می‌کند

بدهی تمام چیزهایی است که در زندگی دارید و برای شما خرج هستند تا درآمد.

مثلا ماشین گرانقیمت شما، برای شما بدهی است، زیرا باعث می‌شود هر ماه مبلغی پول از حساب شما بابتِ آن خرج شود بدون آنکه پولی از آن درآمد داشته باشید.

مثال های دیگری از بدهی، خانه ای است که در آن سکونت دارید و فکر می‌کنید یک سرمایه است.

خانه شما تا زمانی که شما در آن زندگی می‌کنید، یک بدهی است زیرا هر ماه پولی را از حساب بانکی تان خارج می‌کند و خرج می‌کند.

جریان مالی: دقیقاً تعیین کننده و متمایز کننده سرمایه و بدهی است

جریان مالی، مسیر بیرون رفت یا ورود پول از یا به حسابتان است. پول از کجا وارد حساب شما می‌شود؟ به چه مقدار؟ چطور از آن خارج می‌شود؟ کجا خرج می‌شود؟ و …

همانطور که نقطه مقابل سرمایه، بدهی است؛ نقطه مقابل جریان مالی، حقوق سر ماه است !

حقوق ماه به ماه (زندگی کارمندی) فقط یک بسته پولی است که وارد زندگی می‌شود و فقط مانند نقطه گذاری، به جای ادامه چرخه جریان مالی است.

متاسفانه آموزش های سنتی مردم را آماده ثروتمند شدن نمی‌کند؛ زیرا مدرسه تماماً بر روی میزان حقوق سر ماه، پس انداز و کارمندی تمرکز دارد در صورتی که افراد ثروتمند، امیدشان بدست آوردن یک مبلغ پولی مقطعی نیست (حقوق ماهیانه) بلکه خلقِ یک جریانِ پولی است.

شاید این 5 مفهوم به نظرتان سخت و غیر قابل درک و یا به شدت ساده و بدیهی باشند. در هر صورت فقط آنها را بخوانید و از این به بعد هر زمانی خواستید پول خرج کنید و کالایی بخرید، از خودتان بپرسید، آیا خرید این می‌تواند باعث افزایش جریان پولی ام شود؟ یا فقط باعث کاهش آن خواهد شد؟ به همین سادگی تحولاتی در نحوه خرج کردن و افزایش جریان پولی در زندگی تان خواهید شد.​

دیدگاه ها (1)

  1. محدثه رمضانپور

    مطلب آموزنده و ارزشمندی بود
    ممنون از شما

دیدگاه تان را بنویسید