چت جی‌پی‌تی | ChatGPT

960x0

چت جی‌پی‌تی | ChatGPT

ما در گروه آموزشی بهشت من قصد داریم شما را با یکی از بزرگترین تغییراتی که درحال حاضر شاهد آن هستیم آشنا کنیم. پس در ادامه با این مقاله جذاب با ما همراه باشید…

یکی از جدیدترین دستاوردهای بشر در عرصه فناوری هوش مصنوعی چت GPT می‌باشد. این تکنولوژی با درک زبان طبیعی انسان و ارائه پاسخ‌های دقیق به پرسش‌های مطرح شده می‌تواند انقلابی در AI ایجاد کند. امروزه هوش مصنوعی به بخش عمده و جدایی ناپذیر زندگی انسان‌ها تبدیل شده است. که کمک‌های زیادی در حوزه‌های مختلف مانند: هوا فضا، پزشکی و خودروسازی به ما کرده است. مرکز تحقیقاتی Open AI در اواخر سال 2015 توسط ایلان ماسک تاسیس شد و از آن سال تا به امروز تحقیقات بسیاری جهت توسعه هوش مصنوعی در این مرکز انجام شده است. چت بات GPT جدیدترین محصول این شرکت می‌باشد که به تازگی فاز آزمایشی خود را آغاز کرده و در همین مدت کوتاه توجه‌ها را به خود جلب کرده است. در ادامه با این فناوری جدید بیشتر آشنا می‌شوید.

چت GPT چیست؟

شرکت Open AI این تکنولوژی جدید را در تاریخ 30 نوامبر 2022 راه اندازی کرد. Chat GPT یک ابزار پردازش زبان طبیعی است که توسط فناوری هوش مصنوعی هدایت می‌شود و به کاربر این قابلیت را می‌دهد که با یک ربات صحبت کند و از او سوال بپرسد. جالب است بدانید که این ربات در نوشتن مقاله یا رفع اشکالات برنامه نویسی نیز می‌تواند به انسان کمک ‌کند. در حال حاظر این فناوری در مرحله تحقیق و بازخورد قرار دارد و استفاده از آن برای عموم مردم آزاد و رایگان می‌باشد.

چت GPT نمونه اولیه ربات مبتنی بر هوش مصنوعی است که می‌تواند زبان طبیعی انسان را درک کند و پاسخ سوال را با جزئیات به کاربر ارائه دهد. این چت بات از آخرین تکنولوژی (Generative Pre-Trained Transformer) GPT استفاده می‌کند که معمولا در ربات‌های پاسخگوی متنی به کار می‌رود. این سرویس الگوریتم‌های یادگیری ماشین و حجم عظیمی از داده‌های مکالمات کاربران در اینترنت را آموزش دیده و قادر است با استناد به این موارد به سوالات کاربران پاسخ دهد، اشتباهات خود را تصحیح کند، سوالات نادرست را به چالش بکشد و در مقابل درخواست‌های نامناسب پاسخی درخور ارائه دهد.

چت GPT چگونه کار می‌کند؟

این ابزار هوش مصنوعی الگوریتم‌های ماشین را برای پاسخ به درخواست کاربران با استفاده از زبانی که درست مانند زبان انسان است، به متن تبدیل می‌کند. طبق گفته Open AI چت GPT این قابلیت را دارد تا توانایی خود را از طریق یادگیری عمیق افزایش ‌دهد که این موضوع کاملا به نحوه بازخورد انسان‌ها بستگی دارد. سم آلتمن مدیر عامل Open AI می‌گوید این دموی اولیه است و در آینده نزدیک انسان‌ها می‌توانند به دستیاری کارآمد برای صحبت، پاسخ به سوالات و همچنین دریافت مشاوره دسترسی داشته باشند. همچنین به گفته آلتمن این ابزار می‌تواند کارهای مختلفی برای انسان‌ها انجام دهد و در نهایت اطلاعات جدیدی در اختیار افراد قرار دهد. 

GPT

آیا استفاده از GPT همیشه رایگان خواهد بود؟

در حال حاظر استفاده از چت بات GPT برای عموم رایگان است اما شرایط دسترسی به این ابزار در آینده تغییر خواهد کرد. شرکت Open AI می‌خواهد به زودی از Chat GPT درآمدزایی داشته باشد. این شرکت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در آینده نسخه‌ پولی هوش مصنوعی خود را با نام Chat GPT Professional عرضه خواهد کرد که قابلیت‌هایی به آن اضافه خواهد شد.

سم التمن رئیس Open AI میانگین هزینه پاسخی که چت GPT ارائه می‌دهد را بسیار پایین و در حد چند سنت اعلام نمود. این در صورتی است که این کمپانی تاکید دارد که به دلیل هزینه‌های محاسباتی این ابزار، قصد کسب دآرمد از آن را دارد و این یعنی استفاده از آن برای همیشه رایگان نخواهد بود. چت‌بات Chat GPT در اوایل ماه دسامبر بیش از یک میلیون کاربر داشت اما با توجه به مواردی که گفته شد، فعال نگه‌ داشتن این سرویس پر هزینه خواهد بود.

معایب احتمالی چت GPT

هرچند که Chat GPT یکی از نقاط عطف حوزه چت‌بات‌ها محسوب می‌شود، اما نمی‌توان آن را کاملا خالی از ایراد دانست. پایگاه اطلاعاتی که Chat GPT در آن آموزش دیده است در تاریخ 2021 به پایان رسید. درنتیجه، این ربات در پاسخ به سوالات جدید کاربران عملکرد مناسبی ندارد. همچنین ممکن است این چت‌بات پاسخ‌های اشتباه و نادرستی را به ‌جای اطلاعات واقعی به کاربر عرضه کند. شرکت Open AI از کاربران می‌خواهد که پاسخ‌های نادرست یا بی‌ معنی را با آن‌ها به اشتراک بگذارند. این مجموعه تحقیقاتی معتقد است رفع چنین ایراداتی ساده نخواهد بود؛ چرا که چت‌بات پاسخ‌هایی می‌دهد که از نظر خودش صحیح و ایده‌آل باشد نه از نظر کاربران.

چت‌بات Chat GPT در حال ‌حاضر فاز آزمایشی خود را طی می‌کند و وجود باگ‌های متعدد در آن امری طبیعی است. این چت‌بات هوشمند قرار است استانداردهای تازه‌ای را در حوزه ربات‌های گفت‌وگو محور متنی تعریف کند و از آنجایی که این فناوری به‌ صورت open source عرضه می‌شود، فعالان و علاقه‌مندان هوش مصنوعی می‌توانند از آن در محصولات خود استفاده کنند، فرایند عیب ‌یابی و اصلاح آن را انجام دهند و یا آن را با توجه به نیازهای خود شخصی‌ سازی کنند. محققان می‌گویند چت بات جدید شرکت Open AI می‌تواند توسط هکرها مورد سوء استفاده قرار گرفته و به وسیله آن به وب سایت‌ها حمله کنند. هک این چت بات به راحتی دستور العمل آسیب پذیری وبسایت را در اختیار هکرها قرار دهد.

چت بات GPT

آیا چت بات Chat GPT برای وب سایت‌ها تهدید محسوب می‌شود؟

کارشناسان امنیتی در مورد استفاده از چت GPT برای حمله به وبسایت‌ها هشدار دادند. محققان  Cyber news برای اثبات این کار سوالی را از این چت بات پرسیدند که چگونه می‌توان آسیب پذیری یک وبسایت را آزمایش کرد؟ GPT در پاسخ به این سوال پنج روش پیشنهاد داد تا بتوان به نقاط آسیب پذیر سایت دست پیدا کرد.

همچنین، پس از اینکه کد منبع سایت را در اختیار این بات قرار دادند، به راحتی اعلام کرد که روی کدام بخش از کد باید کار شود و یا چه تغییراتی روی آن اعمال شود. به گفته محققان با استفاده از Chat GPT تنها در 45 دقیقه توانستند یک وبسایت را هک کنند. آن‌ها در این مورد گفته‌اند: در این آزمایش مثال‌های زیادی بکار رفت تا بتوانیم این کار را انجام دهیم. البته فرایند هک شدن بطور دقیق مشخص نشد، اما ایده و کلمات کلیدی که در این کار ارائه شد بسیار کارساز بود.

چت بات GPT طوری طراحی شده است که به سوال‌های نامناسب جواب ندهد. این کمپانی هوش مصنوعی در این مورد به محققان گفته است که استفاده از دستورالعمل‌های هک غیر اخلاقی بوده و باید پیش از تلاش برای شناسایی آسیب پذیری‌ها، مجوزهای لازم کسب شود. همچنین آن‌ها به استفاده از این فناوری در زمینه امنیت سایبری، جلوگیری از سرقت داده و یا تست برخی عملیات امنیتی اشاره کرده‌اند.

کاربرد چت GPT

 • ساخت لوگو
 • ساخت انیمیشن‌های سه بعدی
 • آهنگسازی
 • نوشتن کتاب
 • خلاصه سازی متن
 • ترجمه

نتیجه گیری

چت GPT یک ابزار پیشرفته است که به کاربران در انجام وظایف روتین مانند نوشتن ایمیل یا وبگردی کمک می‌کند. Chat GPT ابزاری جالب و سرگرم کننده بنظر می‌رسد و علاقه مندان از سر کنجکاوی سوال‌هایی را با این بات مطرح می‌کنند. پس از اتمام مرحله تحقیق و توسعه چت GPT شاهد کاربردهای گسترده‌تری از این ابزار خواهیم بود. این ربات به یک رابط وب هم مجهز شده است که هدف آن دریافت فیدبک به منظور بهبود سیستم و ایمن کردن آن می‌باشد.​

دیدگاه ها (1)

 1. سهیلا

  جالب بود
  کنجکاو شدم امتحانش کنم

دیدگاه تان را بنویسید